Objawy jelita drażliwego
Dodano: 2022-07-13Zespół jelita drażliwego (ang. IBS – Irritable Bowel Syndrome) to schorzenie utrudniającą prawidłową pracę jelita cienkiego i grubego. Najczęściej dotyka osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, w większości przypadków problem ten dotyczy kobiet. Jest to choroba utrudniająca normalne funkcjonowanie, gdyż wiąże się ona z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Obecnie ze względu na brak lekarstwa stosuje się leczenie objawowe schorzenia. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jakie są główne objawy IBS, przedstawimy również sposoby na ich złagodzenie.
Z jakimi dolegliwościami wiążę się zespół jelita drażliwego?
Do najczęstszych objawów choroby zalicza się przede wszystkim silne bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem. Jest to jednak bardzo ogólne stwierdzenie, gdyż ze schorzeniem tego rodzaju wiążą się również dolegliwości związane z częstymi wzdęciami i odbijaniem, nudności, zgaga, a nawet bóle głowy i pleców. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą uskarżać się na częste biegunki lub zaparcia, śluz pojawiający się w kale, czy też uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a także częstomocz. Jak widać, lista objawów jest dość długa, a symptomy tego rodzaju powodują niemały dyskomfort zarówno psychiczny (skrępowanie, stres), jak i fizyczny, np. wynikający z poszerzającego się obwodu talii spowodowanego silnymi wzdęciami.
W jaki sposób przebiega leczenie jelita drażliwego?
Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego specjalisty, zajmującego się leczeniem jelit. Przeprowadzi on odpowiednią diagnostykę, której celem jest właściwe ustalenie jednostki chorobowej, a także obranie odpowiedniego sposobu leczenia pacjenta. Lekarz może zalecić więc wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej, czyli wykluczającej spożywanie niektórych produktów. Warto pamiętać o tym, że zespół jelita drażliwego jest chorobą, którą leczy się objawowo – w sposób umożliwiający chorym normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Wykwalifikowany specjalista pomoże obrać właściwą ścieżkę walki z IBS, uwzględniając przy tym możliwe przyczyny schorzenia.