Czym jest refluks?
Dodano: 2021-07-27Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która dotyka ok. 10-30% ludzi w różnym przedziale wiekowym. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety ciężarne oraz osoby cierpiące na nadwagę, oraz astmę. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może skutkować znacznym nasileniem objawów związanych ze wspomnianą dychawicą oskrzelową, a także pojawieniem się przypadłości powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz związany z tym dyskomfort.
Na czym polega refluks i co jest jego przyczyną?
Refluks żołądkowy to przewlekła choroba układu pokarmowego, objawiająca się w cofaniu treści żołądkowej (kwasów, spożywanych pokarmów i napojów) do przełyku. Przyczyną dolegliwości jest wrodzone lub nabyte upośledzenie pracy zwieracza przełyku, który odpowiada za otwieranie połączenia pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Do czynników powodujących refluks żołądkowo-przełykowy zaliczyć można:
- nadwagę zwiększającą ciśnienie w żołądku, które powoduje zbyt częste otwieranie się zwieracza przełyku,
- zażywanie leków, np. na astmę, a także przeciwzapalnych, przeciwastmatycznych i innych,
- nieprawidłową dietę bogatą w tłuszcz, laktozę oraz spożywanie kwaśnych napojów.
Najczęstsze objawy towarzyszące chorobie oraz sposoby jej leczenia
Choroba ta przejawia się dolegliwościach dotykających układ pokarmowy oraz trawienny, do których zaliczyć można uczucie pieczenia lub kwasoty w przełyku (tak zwana zgaga), wzdęcia i wzmożone odbijanie po spożyciu posiłku, a także częste nudności, nieświeży oddech oraz nawracający ból odczuwalny w klatce piersiowej.
Podjęcie leczenia powinno być poprzedzone przeprowadzeniem kompleksowej diagnostyki. Badania układu pokarmowego przeprowadzane są u specjalisty gastrologa po wcześniejszym skierowaniu przez lekarza rodzinnego. Do całkowitego wyeliminowania lub złagodzenia objawów towarzyszących chorobie prowadzi zmiana diety oraz wdrożenie leków wspomagających. Zdarza się jednak, że konieczne jest przeprowadzenie operacji przywracającej prawidłowe funkcjonowanie zwieracza przełyku.