Co powoduje wrzody żołądka i czy można je wyleczyć?
Dodano: 2022-03-15Wrzodami żołądka nazywa się małe ubytki powstałe w śluzówce żołądka, którym towarzyszy stan zapalny, a nawet martwica części tkanki. Choroba może dotyczyć ściany żołądka, a także odcinka narządu dwunastnicy, są to tzw. wrzody dwunastnicy. Objawem wrzodów żołądka jest uczucie pieczenia odczuwalne w przełyku, a także ból umiejscowiony w centralnej części brzucha, najczęściej poniżej mostka. Dolegliwości te nasilają się po jedzeniu kwaśnych lub ostrych potraw. Zapoznaj się z tekstem, by poznać przyczyny choroby oraz sposoby jej leczenia
Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym są spowodowane?
Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy najczęściej wywołana zostaje przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Przyczynia się ona do wzmożonej produkcji toksyn uszkadzających błonę śluzową, co prowadzi do zwiększonego wydzielania kwasu solnego, a w efekcie do stanów zapalnych. Do pozostałych przyczyn choroby zalicza się prowadzenie niezdrowego stylu życia, czyli palenie tytoniu oraz częste picie alkoholu, a także przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. aspiryny lub ibuprofenu) oraz przeciwreumatycznych. Specjaliści podkreślają również duże znaczenie czynników genetycznych oraz przewlekłego stresu, którego szkodliwy wpływ na organizm człowieka zauważają lekarze z różnych dziedzin medycyny.
Z wrzodami żołądka i dwunastnicy związane jest z ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Pojawienie się objawów choroby wymaga bezzwłocznej konsultacji lekarskiej, która przy odpowiedniej diagnostyce pozwoli na obranie prawidłowej ścieżki leczenia. Lekarz zleca pacjentowi zabieg gastroskopii, który jest badaniem umożliwiającym dokonanie oceny stanu m.in. żołądka i dwunastnicy.
W jaki sposób leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy?
Gdy pojawiają się pierwsze lekkie objawy choroby, znaczącą ulgę przynoszą środki zobojętniające sok żołądkowy. Można je nabyć w każdej aptece bez recepty. W przypadku, gdy choroba wywołana jest zakażeniem Helicobacter pylori, konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz leków przepisanych przez lekarza. Inny sposób polega na zastosowaniu inhibitorów pompy protonowej (np. esomeprazol lub lanzoprazol), które pomagają zminimalizować wydzielanie kwasu. W niektórych przypadkach lekarz może skierować pacjenta na zabieg operacyjny, do którego wskazaniem jest brak efektów leczenia farmaceutykami lub pojawienie się powikłań.
Warto pamiętać, że leczenie wrzodów opiera się na odpowiedniej diecie, wykluczającej potrawy ciężkostrawne, kwaśne oraz ostre. Istotne jest również odstawienie używek, czyli papierosów oraz alkoholu.